fbpx

Oferta

Zadzwoń lub napisz do nas, z chęcią porozmawiamy.

Pompy ciepła – wszystko, co musisz o nich wiedzieć.

Pompy ciepła – wszystko, co musisz o nich wiedzieć.

Pompa ciepła to innowacyjne urządzenie grzewcze, które korzysta z odnawialnych źródeł ciepła. Na naszym rynku w stosunkowo krótkim czasie pojawiło się sporo wariantów tych urządzeń, a wraz z rosnącą popularnością montowania pomp ciepła, rośnie ilość pytań, zadawanych przez zainteresowanych tego typu ogrzewaniem inwestorów.

Pompa ciepła stanowi bezpieczne i bardzo komfortowe ogrzewanie. Dzięki instalacji pompy zyskujemy czystą kotłownię i niemal bezobsługowe działanie ogrzewania, które jest w pełni zautomatyzowane. Pompę ciepła możemy wykorzystać do ogrzewania i schładzania domu oraz do uzyskania ciepłej wody użytkowej. Jest to urządzenie o bardzo wszechstronnym zastosowaniu, które przy minimalnym zużyciu energii elektrycznej, oddaje ciepło z niewyczerpalnego i odnawialnego źródła energii.

Pompy ciepła działają dzięki wytwarzaniu obiegu ciepła pomiędzy obszarami, w których panują różne temperatury. Pobierają ciepło z powietrza lub gruntu i przenoszą do domowej instalacji. Aby pompa spełniała nasze oczekiwania jak najlepiej i w pełni zaspokajała zapotrzebowanie na ciepło, niezbędne jest idealne dobranie urządzenia, aby nie było ono zbyt duże, w stosunku do zapotrzebowania na ciepło. Jest to szczególnie ważne podczas przeprowadzania termomodernizacji budynku z zakupem pompy ciepła. Warto pamiętać, że pompę dobieramy po zakończonych pracach modernizacyjnych.

Jakie są rodzaje pomp ciepła i którą wybrać?

Wyróżnić możemy pompy ciepła wykorzystujące energię z gruntu, wody lub powietrza czyli z dolnych źródeł ciepła. Naszym klientom polecamy dwa typy pomp monoblok oraz split. Urządzenia te działają niemal na identycznej zasadzie, pobierając ciepło z powietrza i kierując go do systemu grzewczego w budynku. Różnice znajdziemy jednak w ich konstrukcji.

Pompa monoblokowa składa się z jednego modułu, hermetycznie zamkniętego w procesie produkcyjnym, w którym układ chłodniczy wypełniony jest czynnikiem chłodniczym. Jednostka montowana jest na zewnątrz. Pompa split składa się z dwóch jednostek, z których mniejsza znajduje się na zewnątrz, większa w środku. Ten rodzaj pompy ciepła szczególnie polecamy do montażu na terenach Podhala i całej małopolski, która znajduje się w 5 strefie klimatycznej i mamy do czynienia z bardzo niskimi temperaturami. Pompa split jest też bardziej wydajna i pochłania mniej energii.

Pompę ciepła możemy zamontować i podłączyć do istniejącej instalacji centralnego ogrzewania czyli tradycyjnych grzejników. Najlepiej sprawdzi się jednak w ogrzewaniu płaszczyznowym, czyli tak zwanej podłogówce. Sam montaż nie wymaga skomplikowanych prac czy dużej ingerencji w budynek, jednak niezbędne są umiejętności montażysty, poparte odpowiednimi uprawnieniami, zwłaszcza, kiedy na zakup pompy otrzymaliśmy dofinansowanie.

Na co zwrócić uwagę wybierając pompę ciepła?

Podczas wyboru pompy ciepła zwróć uwagę na moc umowną! Często, podczas zmiany dotychczasowego źródła ciepła na pompę, zwracamy uwagę na zagadnienia związane z nasza starą instalacją czy grzejnikami, kompletnie zapominając o tym, że pompa ciepła potrzebuje do działania energii elektrycznej. Jest to bardzo ważny temat, zwłaszcza, gdy nie mamy zainstalowanych paneli fotowoltaicznych. Zanim więc przystąpimy do wyboru pompy, warto przeanalizować, jak wygląda pobór mocy przez działające w domu urządzenia i sprawdzić, jaka jest moc umowna, którą dystrybutor energii zobowiązuje się nam dostarczyć. Moc umowna to maksymalna moc, jaką może wykorzystać odbiorca. Jej wysokość wskazana jest na umowie, a za jej przekroczenie przewidziana jest kara. Oczywiście, moc umowną możemy zwiększyć, jednak nie może być ona wyższa niż moc przyłączeniowa. Do tego warto pamiętać o zabezpieczeniach przedlicznikowych oraz zabezpieczeniach nadprądowych, których potrzebuje pompa.

Czy pompa ciepła generuje uciążliwy hałas?

Głośność pracy pompy ciepła to temat, który wzbudza sporo niepotrzebnych emocji. Nowoczesne pompy ciepła to urządzenia zaawansowane technologiczne, a hałas, który może zostać wytworzony podczas ich pracy jest mniejszy niż ten, który wydaje tradycyjny kocioł. Montując nowoczesną pompę typu split, ograniczmy słyszalność jej pracy, gdyż składa się ona z dwóch jednostek, w których jedna montowana jest w środku, druga na zewnątrz budynku. To właśnie w tej zewnętrznej części znajdują się podzespoły, które pracują najgłośniej czyli sprężarka i wentylator. Mimo wszystko, ich praca jest na tyle cicha, że nie będzie przeszkadzała ani domownikom, ani sąsiadom. Dodatkowo, nowoczesne pompy ciepła posiadają funkcję obniżenia hałasu, z której można korzystać na przykład w porze nocnej.

Jako urządzenie korzystające z odnawialnych źródeł energii, pompa ciepła jest bezsprzecznie korzystnym finansowo źródłem ogrzewania. Jak wspomnieliśmy wcześniej w artykule, do swojej pracy wykorzystuje 75 % energii pobranej ze środowiska, a jedynie 25 % z sieci energetycznej. Idealnym rozwiązaniem, zwiększającym opłacalność montażu pompy ciepła jest połączenie jej z panelami fotowoltaicznymi, które dodatkowo, będą wspierać działanie pompy w momentach szczytowego zapotrzebowania na energię, a tym samym pozwolą zminimalizować pobór energii z sieci. Pompa ciepła i instalacja fotowoltaiczna to idealna synergia. Warto zatem rozważyć montaż paneli fotowoltaicznych, decydując się na montaż pompy ciepła.

Mówią o nas

Opinie Klientów

Bardzo polecam firmę Tatra Energy. Profesjonalne podejście do klienta, wszystko szybko i sprawnie przebiegło, ogromny plus za świetne doradztwo, co wybrać. Polecam.

Fotowoltaika

Mateusz Rychtarczyk

Polecam w stu procentach! Dzięki pomocy Pana Mateusza otrzymaliśmy dotację na fotowoltaikę, wszystko kompleksowo zamontowane, podłączone i działa bez zarzutu. Pomoc i opieka nad klientem do samego końca realizacji.

Fotowoltaika

Karolina Cholewka

Świetna firma, bardzo profesjonalne podejście do klienta i fachowy montaż. Jesteśmy bardzo zadowoleni z pompy ciepła i na pewno jeszcze skorzystamy z usług Tatra Energy!

Pompy Ciepła

Bartłomiej Pająk

Nowości i porady

Najnowsze aktualności

Wprowadzimy Cię do świata pozyskiwania energii z niewyczerpalnych źródeł! Zobacz najnowsze artykuły i ciekawostki dotyczące pozyskiwania energii z naturalnych źródeł.

Zostaw nam kontakt

Oddzwonimy do Ciebie

Nieprawidłowe dane