Pytania i odpowiedzi
Zadzwoń lub napisz do nas, z chęcią porozmawiamy.
Najczęściej zadawane pytania przez naszych klientów
Poznaj najczęściej zadawane pytania, z jakimi spotykamy się w naszej pracy. Jeżeli nie ma tutaj pytania, którego szukasz, napisz do nas lub zadzwoń, a chętnie Ci pomożemy!
-
Jak myć panele fotowoltaiczne i kiedy należy to robić?
Panele fotowoltaiczne, tak jak każda powierzchnia wystawiona na działanie warunków atmosferycznych, mogą ulec zanieczyszczeniu. Warto zadbać o ich czystość, ponieważ osadzający się brud może zmniejszyć ich wydajność. Do najczęstszych zanieczyszczeń pojawiających się na naszej instalacji, należy pył, kurz, mech liście, sadza i tym podobne. Duży udział w czyszczeniu paneli ma deszcz i wiatr, jednak nie zawsze jest to wystarczające, dlatego warto pomyśleć o samodzielnym wyczyszczeniu paneli, przynajmniej dwa razy w roku – wczesną wiosną oraz jesienią.
Warto pamiętać, aby nigdy nie myć paneli w okresie dużego nasłonecznienia, kiedy ogniwa są mocno nagrzane, ponieważ można je uszkodzić. Przystępując do mycia, musimy też pamiętać o kilku ważnych zasadach. Przede wszystkim musimy zachować wszelkie względy bezpieczeństwa. Panele możemy myć wyłącznie zmiękczoną wodą, nie można ich polewać wodą z kranu, bo może to doprowadzić do osadzenia się kamienia. Nie można też używać zwyczajnych detergentów, a środki do tego przeznaczone. Nie należy też stosować zbyt wysokiego ciśnienia wody, które mogłoby uszkodzić instalację. Najlepszym sposobem na czyszczenie paneli, zwłaszcza jeżeli mamy ich dużo i w trudnodostępnych miejscach, będzie wynajęcie fachowców, którzy zajmują się tym profesjonalnie.
-
Czy panele fotowoltaiczne działają w zimie?
Działanie paneli fotowoltaicznych uzależnione jest od poziomu nasłonecznienie, nie zaś panującej na zewnątrz temperatury. Dlatego, panele działają zawsze wtedy kiedy oddziałują na nie promienie słoneczne. Nie trudno się jednak domyślić, że w okresach jesienno-zimowych, słońca jest znacznie mniej, jednak panele nie przestają działać i produkują wtedy adekwatnie mniej energii. Kluczowa jest więc produkcja energii w okresie letnim, kiedy nadwyżkę możemy odprowadzić do sieci energetycznej. Zgodnie z nowym systemem rozliczania – net-billing, nasze nadwyżki zwracają na mnie w formie depozytu, z którego możemy pokryć opłaty za prąd w okresach, kiedy produkcja z fotowoltaiki jest mniejsza.
-
Czy firma Tatra Energy pomaga pozyskać dotacje?
Tak, jednym z kluczowych działań w naszej firmie jest fachowa pomoc w pozyskiwaniu dofinansowań z aktualnych programów, na zakup i montaż fotowoltaiki oraz urządzeń kompatybilnych, takich jak pompy ciepła lub magazyny energii. Pomocą w pozyskiwaniu dotacji zajmujemy się od początku naszej działalności, dlatego doskonale wiemy, jak wypełnić dokumenty, co należy przygotować i jak rozliczyć wykonanie inwestycji. Naszym klientom pomagamy na każdym etapie, począwszy od złożenia wniosku, przez zakup konkretnych urządzeń, aż po montaż i zakończenie realizacji.
-
Czy instalacja pompy ciepła wymaga zmiany tradycyjnych grzejników?
Jeżeli decydujemy się na montaż pompy ciepła, w której górne źródło stanowi wodna instalacja ogrzewania, nie ma przeciwwskazań do tego aby mogła zostać podłączona do tradycyjnych grzejników. Pompy ciepła bardzo dobrze sprawdzają się również w przypadku, kiedy w naszej nieruchomości posiadamy kombinację grzejników i ogrzewania podłogowego.
-
Ile kosztuje pompa ciepła?
Koszt pompy ciepła to kwestia bardzo indywidualna i nie możemy tutaj dać jednoznacznej odpowiedzi. Istotnymi kwestiami, wpływającymi na jej cenę jest zapotrzebowanie danej nieruchomości, i tak koszt pompy ciepła może wahać się w kwocie od 30 nawet do 50 tysięcy złotych. Jeżeli zamierzamy kupić pompę ciepła, najlepiej skontaktować się z firmą montującą. Podczas indywidualnej konsultacji uzyskamy realny przedział kosztów, jakie związane są zarówno z zakupem, jak i montażem pompy ciepła.