fbpx

Oferta

Zadzwoń lub napisz do nas, z chęcią porozmawiamy.

Aktualny system rozliczeń energii z fotowoltaiki

Aktualny system rozliczeń energii z fotowoltaiki

Nowe zasady rozliczania energii z fotowoltaiki obowiązują od kwietnia 2022 roku. Jakie zmiany zostały wprowadzone i jaki to ma wpływ na opłacalność fotowoltaiki? W tym artykule odpowiemy na wszystkie pytania dotyczące nowego systemu rozliczania fotowoltaiki z dostawcą energii.

Zgodnie z przepisami, nowych prosumentów – tych, którzy zgłosili swoją instalacje do sieci po 31 marca 2022 roku - obowiązuje system rozliczeniowy o nazwie net-billing. Prosumenci, którzy już zainstalowali panele fotowoltaiczne i złożyli odpowiedni wniosek do Operatora Sieci Dystrybucyjnej przed 31 marca 2022 roku, nadal mogą rozliczać się według starego systemu, jednak przez określony czas, który wynosi 15 lat od dnia przyłączenia instalacji do sieci. Prosumenci korzystający ze starych metod rozliczania, w każdej chwili mogą przejść na system net-billingu.

Co to jest net-billing i czym różni się od dotychczasowego systemu rozliczeń fotowoltaiki?

Net-billing jest to system, w którym prosument rozlicza się z dostawcą energii na podstawie wartości wytworzonej energii, a nie jej ilości, jak to miało miejsce dotychczas. System net-billingu jest systemem dosyć prostym, który nie wymaga większego zaangażowania ze strony posiadaczy paneli fotowoltaicznych. Obliczanie wartości nadwyżki energetycznej na koncie prosumenta realizuje sprzedawca energii. Rozliczenie dotyczy wartości, a nie ilości energii i jest wyrażone w wartości pieniężnej (złotówkach), ustalonej po średniej cenie energii z miesiąca poprzedniego, a nie w kilowatogodzinach (kWh). Do obliczenia wartości wyprodukowanej energii, dostawca stosuje RCEm czyli rynkowa miesięczna cena energii elektrycznej, którą co miesiąc publikują Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Sposób obliczania ceny rynkowej wynika z zapisów art. 4b ust. 4-7 Ustawy o OZE.

Nowe zasady mają wprost przełożyć się na obniżenie rachunków w gospodarstwach domowych prosumentów. W jaki sposób będzie się to działo?

Dotychczasowy system rozliczeń polegał na tym, że prosument przekazywał do sieci nadwyżkę wyprodukowanej energii i odbierał ją w okresach zwiększonego zapotrzebowania lub gdy produkcja własnej energii była niewystarczająca. W obecnym systemie prosument otrzymuje za odprowadzaną do sieci energię wynagrodzenie, które będzie przypisywanie na specjalnie konto w formie depozytu prosumenckiego. Ze zgromadzonych środków prosument może pokryć koszty energii pobieranej z sieci, przy czym za dystrybucję i opłaty stałe musi zapłacić osobno – z własnych środków. Depozytu nie można wypłacać, a czas na wykorzystanie zgromadzonych na nim środków wynosi 12 miesięcy od dnia, w którym powstał depozyt.

Nie możemy jednak przyzwyczajać się do miesięcznych rozliczeń, ponieważ już od przyszłego roku – lipiec 2024, system net-billing będzie rozliczany godzinowo.

Mówią o nas

Opinie Klientów

Bardzo polecam firmę Tatra Energy. Profesjonalne podejście do klienta, wszystko szybko i sprawnie przebiegło, ogromny plus za świetne doradztwo, co wybrać. Polecam.

Fotowoltaika

Mateusz Rychtarczyk

Polecam w stu procentach! Dzięki pomocy Pana Mateusza otrzymaliśmy dotację na fotowoltaikę, wszystko kompleksowo zamontowane, podłączone i działa bez zarzutu. Pomoc i opieka nad klientem do samego końca realizacji.

Fotowoltaika

Karolina Cholewka

Świetna firma, bardzo profesjonalne podejście do klienta i fachowy montaż. Jesteśmy bardzo zadowoleni z pompy ciepła i na pewno jeszcze skorzystamy z usług Tatra Energy!

Pompy Ciepła

Bartłomiej Pająk

Nowości i porady

Najnowsze aktualności

Wprowadzimy Cię do świata pozyskiwania energii z niewyczerpalnych źródeł! Zobacz najnowsze artykuły i ciekawostki dotyczące pozyskiwania energii z naturalnych źródeł.

Zostaw nam kontakt

Oddzwonimy do Ciebie

Nieprawidłowe dane